Older News  » LNPSSA Swimming Squad Announced

Last updated 3:03 PM on 10 October 2011

38 Parkview Public School students have qualified for the Leeton-Narrandera PSSA Swimming Carnival to be hosted at the Lake Talbot Pool complex on Wednesday, 23rd February.

The students were selected after outstanding performances at the Parkview PS Carnival conducted earlier in the term.

The full list of qualifiers are listed below:

LNPSSA Swimming Permission (doc, 41 KB)

FREESTYLE EVENTS

OPEN Boys 100m Freestyle

                             1.                      Watson Caleb                 Thorpe                     1:55.38              

                             2.                      Johnson Wade                Thorpe                     2:10.25              

OPEN Girls 100m Freestyle

                             1.                      Russell Emily                  Thorpe                     1:42.06              

12 Years Boys 50m Freestyle

                             1.                      Johnson Wade                Thorpe                        55.75              

                             2.                      Pearce Dallas                  Freeman                      57.25              

                             3.                      Gill Jaspal                       Bradman                  1:01.31              

12 Years Girls 50m Freestyle

                             1.                      Moore Tia                       Freeman                      49.00              

                             2.                      Axtill Chelsea                  Thorpe                        49.45              

                             3.                      Lord Amanda                  Bradman                  1:08.97              

11 Years Boys 50m Freestyle

                             1.                      Hollies Brandon               Freeman                      55.09              

                             2.                      Pianca Alex                     Freeman                      59.23              

                             3.                      Smith Angus                   Thorpe                     1:00.25              

11 Years Girls 50m Freestyle

                             1.                      Russell Emily                  Thorpe                        46.85              

                             2.                      Graham Carley                Thorpe                        50.98              

                             3.                      Cook Anisa                     Freeman                      54.09              

10 Years Boys 50m Freestyle

                             1.                      Watson Caleb                 Thorpe                        51.72              

                             2.                      MacGregor Rhett             Thorpe                     1:10.18              

                             3.                      Lord Matthew                  Bradman                  1:20.17              

10 Years Girls 50m Freestyle

                             1.                      Staines Tess                   Thorpe                     1:06.52              

                             2.                      Graham Hayley                Thorpe                     1:25.03              

                             3.                      Jones-Grieve Brodie        Bradman                  1:25.16              

9 Years Boys 50m Freestyle

                             1.                      Quinlivan Jack                 Freeman                   1:04.10              

                             2.                      Moore Marlon                  Freeman                   1:21.84              

9 Years Girls 50m Freestyle

                             1.                      Lee Acadia                      Thorpe                     1:29.34              

8 Years Boys 50m Freestyle

                             1.                      Holmes Cooper               Freeman                   1:22.04              

8 Years Girls 50m Freestyle

                             1.                      Pianca Hannah                Freeman                   1:13.44              

                             2.                      McKellar Bree                  Thorpe                     1:17.66              

 

BUTTERFLY EVENTS

Jnr (8-10) Boys 50m Butterfly

                             1.                      Watson Caleb                 Thorpe                     1:27.03              

Jnr (8-10) Girls 50m Butterfly

                             1.                      Staines Tess                   Thorpe                     1:31.66              

                             2.                      Graham Hayley                Thorpe                     1:35.69              

11 Years Boys 50m Butterfly

                             1.                      Pianca Alex                     Freeman                   1:30.12              

                             2.                      Hollies Brandon               Freeman                   1:39.29              

11 Years Girls 50m Butterfly

                             1.                      Russell Emily                  Thorpe                     1:05.06              

 

Snr (12/13) Boys 50m Butterfly

NO COMPETITORS ENTERED.

 

Snr (12/13) Girls 50m Butterfly

                             1.                      Moore Tia                       Freeman                   1:24.37              

                             2.                      Axtill Chelsea                  Thorpe                     1:39.87

 

BREASTROKE EVENTS   

Jnr (8-10) Boys 50m Breaststroke

                             1.                      Watson Caleb                 Thorpe                     1:25.88              

                             2.                      Moore Marlon                  Freeman                   1:28.50              

                             3.                      Quinlivan Jack                 Freeman                   1:29.40              

Jnr (8-10) Girls 50m Breaststroke

                             1.                      Staines Tess                   Thorpe                     1:27.31              

                             2.                      Pianca Hannah                Freeman                   1:35.08              

                             3.                      Graham Hayley                Thorpe                     1:35.97

11 Years Boys 50m Breaststroke

                             1.                      Pianca Alex                     Freeman                   1:26.40              

                             2.                      Hollies Brandon               Freeman                   1:38.69              

11 Years Girls 50m Breaststroke

                             1.                      Russell Emily                  Thorpe                     1:05.78              

                             2.                      Quinlivan Sarah               Freeman                   1:14.19              

                             3.                      Graham Carley                Thorpe                     1:15.87

Snr (12/13) Boys 50m Breaststroke

                             2.                      Johnson Wade                Thorpe                     1:30.88              

 

Snr (12/13) Girls 50m Breaststroke

                             1.                      Axtill Chelsea                  Thorpe                     1:07.39              

                             2.                      Moore Tia                       Freeman                   1:08.81

BACK STROKE EVENTS

21. Jnr (8-10) Boys 50m Backstroke

                             1.                      Watson Caleb                 Thorpe                     1:20.06              

                             1.                      Quinlivan Jack                 Freeman                   1:20.06              

                             3.                      MacGregor Rhett             Thorpe                     1:32.26                                 

Jnr (8-10) Girls 50m Backstroke

                             1.                      Graham Hayley                Thorpe                     1:27.84              

                             2.                      Staines Tess                   Thorpe                     1:34.23              

                             3.                      Lee Acadia                      Thorpe                     1:41.33              

 

11 Years Boys 50m Backstroke

                             1.                      Pianca Alex                     Freeman                   1:16.59              

                             2.                      Hollies Brandon               Freeman                   1:29.48              

                             3.                      Lee Joshua                     Thorpe                     1:57.08              

11 Years Girls 50m Backstroke

                             1.                      Russell Emily                  Thorpe                     1:01.44              

                             2.                      Quinlivan Sarah               Freeman                   1:16.22              

                             3.                      Deeves Siarne                 Bradman                  1:42.30              

Snr (12/13) Boys 50m Backstroke

                             1.                      Johnson Wade                Thorpe                     1:27.32              

                             2.                      Hogan-O'Brien Jake         Thorpe                     1:43.16              

                             3.                      Ingram Elijah                   Freeman                   1:52.38              

  18. Snr (12/13) Girls 50m Backstroke

                             1.                      Moore Tia                       Freeman                   1:10.94              

                             2.                      Axtill Chelsea                  Thorpe                     1:14.66              

                             3.                      Keech Tiffany                  Bradman                  1:34.00              

 

MEDLEY EVENTS

Jnr (8-10) Boys 4x50m Individual Medley

NO COMPETITORS ENTERED.

Jnr (8-10) Girls 4x50m Individual Medley

                             1.                      Staines Tess                   Thorpe                     7:19.90              

Snr (11/12) Boys 4x50m Individual Medley

                             1.                      Pianca Alex                     Freeman                   6:00.82              

Snr (11/12) Girls 4x50m Individual Medley, Div. A

                             1.                      Russell Emily                  Thorpe                     4:33.37              

 

RELAY EVENTS

 

Jnr (8-10) Boys 4x50m Freestyle Relay

1.     Caleb Watson

2.     Jack Quinlivan

3.     Rhett McGregor

4.     Cooper Holmes

Jnr (8-10) Girls 4x50m Freestyle Relay

1.     Tess Staines

2.     Hannah Pianca

3.     Bree McKellar

4.     Hayley Graham

Snr (11/12) Boys 4x50m Freestyle Relay

1.     Brandon Hollies

2.     Wade Johnson

3.     Dallas Pearce

4.     Alex Pianca

Snr (11/12) Girls 4x50m Freestyle Relay

1.     Emily Russell

2.     Tia Moore

3.     Chelsea Axtill

                            4.   Carley Graham