Older News  » Parkview claims LNPSSA Swimming Handicap Title!

Last updated 2:06 PM on 20 April 2016

Tallis McMillan powers through the water.

 

Parkview Public School students have produced some outstanding results at last Friday's LNPSSA Swimming Championships held at the Leeton Pool. On a warm day, out children's application and achievement saw the school finish second on the overall pointscore and win the Handicap Trophy for the first time in 15 years.

Many students achieved personal best times on the day and as can be seen from the results included below, almost every student made significant improvements on their qualifying times.

A number of students have qualified for the Riverina PSSA Swimming Championships to be hosted at the Albury Swim Centre on March 7. The names of these students and their events are also listed below. A special acknowledgement must be made of Tamika Rourke who had an outstanding day in the pool and won the Junior Girls Age Championships, winning 5 of the 6 events she contested on the day.

A huge thanks is extended to the significant number of Parkview parents and community members who offered their support in the running of the carnival. It would not have been the success it was with out your support.

Results for Parkview students are as follows:

Event 1                 Boys 8-13 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

3 Watson, Eligh

11 Parkview-NSW

1:39.81               1:27.75               4

  1. Heins, Thomas                                         12 Parkview-NSW                              1:47.06               1:45.32               1

Event 2                 Girls 13 & Under 100 LC Meter Freestyle

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

  1. Rourke, Tamika                                       10 Parkview-NSW                              1:32.81               1:29.78             10
  1. Irvin, Madeline                                        11 Parkview-NSW                              1:36.34               1:35.75               1

Event 3                 Boys 8 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

7

Johnstone, Xavier

8

Parkview-NSW

1:32.21

1:15.34

1

10

Roden, Benji

8

Parkview-NSW

1:27.06

1:28.28

1

 

Event 4                 Girls 8 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

1

Draper, Daniella

8

Parkview-NSW

53.29

49.31

10

6

Draper, Jessica

8

Parkview-NSW

1:13.66

1:08.69

1

9

Ryan, Ella

8

Parkview-NSW

1:24.69

1:30.40

1

12

Meline, Ruby

8

Parkview-NSW

1:48.87

1:42.60

1

 

Event 5                 Boys 9 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

1

O'Callaghan, Kobe

9

Parkview-NSW

47.69

44.81

10

3

McMillan, Tallis

9

Parkview-NSW

56.62

50.00

4

9

Fazekas, Ethan

9

Parkview-NSW

1:04.78

58.44

1

 11 Gilmour, Hayden

9 Parkview-NSW

1:04.81

1:05.47

1

                 

 

Event 6                 Girls 9 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

2

Miller, Ruby

9

Parkview-NSW

51.50

52.47

6

3

Irvin, Amelia

9

Parkview-NSW

52.56

53.34

4

6

Robinson, Chelsea

9

Parkview-NSW

56.78

1:00.06

1

 

Event 7                 Boys 10 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

3

Rourke, James

10

Parkview-NSW

45.75

43.16

4

7

Goulding, Hamish

10

Parkview-NSW

56.34

50.78

1

9

Henman, Raith

10

Parkview-NSW

57.17

54.47

1

10

Emery, Cooper

10

Parkview-NSW

57.91

56.37

1

 

Event 8                 Girls 10 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

1

Rourke, Tamika

10

Parkview-NSW

39.72

39.46

10

7

Elliott, Sarah

10

Parkview-NSW

51.43

50.13

1

9

Heins, Adelaide

10

Parkview-NSW

58.87

54.38

1

11

Habres, Mia

10

Parkview-NSW

1:02.34

54.60

1

 

Event 9                 Boys 11 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

4

Watson, Eligh

11

Parkview-NSW

46.41

42.91

2

8

Ryan, Jaxon

11

Parkview-NSW

52.94

49.25

1

9

O'Connell, Tyler

11

Parkview-NSW

47.47

49.28

1

    14 Ryan, Blake

  11 Parkview-NSW

 51.47

 58.07

1

 

Event 10                 Girls 11 Year Olds 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

3

Irvin, Madeline

11

Parkview-NSW

42.69

42.31

4

4

Marks, Tatum

11

Parkview-NSW

43.38

42.32

2

6

Gilmour, Molly

11

Parkview-NSW

50.29

44.69

1

12

Sohier, Maddison

11

Parkview-NSW

53.44

53.97

1

Event 11                 Boys 12-13 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

5

Bradshaw, Riley

12

Parkview-NSW

43.44

41.44

1

6

Heins, Thomas

12

Parkview-NSW

42.59

43.82

1

8

Schmidt, Benjamin

12

Parkview-NSW

49.09

48.13

1

16

Longhurst, Charlie

12

Parkview-NSW

1:01.72

1:04.38

1

Event 12                 Girls 12-13 50 LC Meter Freestyle

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

7

Calf, Breanna

12

Parkview-NSW

46.03

45.62

1

11

Berney, Faith

12

Parkview-NSW

54.31

56.90

1

12

Johnstone, Jordyn

12

Parkview-NSW

58.93

57.25

1

13

Preston-Warr, Teneal

12

Parkview-NSW

59.69

57.97

1

 

Event 13                 Boys 8-10 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

4

McPhee, Liam

10

Parkview-NSW

1:07.88

1:05.28

2

5

Henman, Raith

10

Parkview-NSW

1:11.06

1:06.56

1

6

McMillan, Tallis

9

Parkview-NSW

1:11.84

1:08.28

1

8

Holden, William

10

Parkview-NSW

1:20.28

1:15.43

1

 

Event 14                 Girls 8-10 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

1

Rourke, Tamika

10

Parkview-NSW

1:00.29

59.18

10

2

Miller, Ruby

9

Parkview-NSW

1:08.40

1:02.28

6

4

Elliott, Sarah

10

Parkview-NSW

1:02.66

1:03.40

2

10

Robinson, Chelsea

9

Parkview-NSW

1:05.84

1:09.13

1

Event 15                 Boys 11 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

7

Robinson, Bryce

11

Parkview-NSW

1:17.13

1:13.53

1

9

Hall, Zac

11

Parkview-NSW

1:38.06

1:19.85

1

10

Watson, Eligh

11

Parkview-NSW

1:24.59

1:20.87

1

11

Ryan, Jaxon

11

Parkview-NSW

1:34.68

1:20.94

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Event 16                 Girls 11 Year Olds 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

3

Jennings, Emily

11

Parkview-NSW

1:07.65

1:02.91

4

5

Irvin, Madeline

11

Parkview-NSW

1:04.00

1:03.41

1

6

Marks, Tatum

11

Parkview-NSW

1:09.50

1:05.97

1

7

Gilmour, Molly

11

Parkview-NSW

1:10.47

1:07.90

1

Event 17                 Boys 12-13 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

3 Heins, Thomas

12 Parkview-NSW

1:05.91

1:04.41              4

5 Longhurst, Charlie

12 Parkview-NSW

1:12.19

1:08.28              1

    Event 18             Girls 12-13 50 LC Meter Breaststroke

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

6

Anthony, Anna

12

Parkview-NSW

1:11.88

1:10.47

1

9

Preston-Warr, Teneal

12

Parkview-NSW

1:19.25

1:19.53

1

12

Berney, Faith

12

Parkview-NSW

1:19.69

1:24.81

1

Event 19                 Boys 8-10 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

4

Rourke, James

10

Parkview-NSW

1:03.25

58.83

2

7

O'Callaghan, Kobe

9

Parkview-NSW

1:08.56

1:01.68

1

8

Holden, Connor

8

Parkview-NSW

1:14.34

1:02.37

1

9

O'Callaghan, Brooklyn

10

Parkview-NSW

1:08.90

1:06.41

1

Event 20                 Girls 8-10 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

1

Rourke, Tamika

10

Parkview-NSW

1:01.47

51.82

10

4

Miller, Ruby

9

Parkview-NSW

1:00.60

55.50

2

5

Draper, Daniella

8

Parkview-NSW

1:02.25

56.44

1

11

Irvin, Amelia

9

Parkview-NSW

1:10.06

1:05.47

1

Event 21                 Boys 11 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

 

2 O'Connell, Tyler

11 Parkview-NSW

1:01.28

56.66             6

 

8 Ryan, Jaxon

11 Parkview-NSW

1:12.22

1:05.88              1

9 Robinson, Bryce

11 Parkview-NSW

1:08.18

1:06.65

1

10 Watson, Eligh

11 Parkview-NSW

1:10.44

1:07.63

1

               

 

 

Event 22                 Girls 11 Year Olds 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

4

Marks, Tatum

11

Parkview-NSW

59.16

56.00

2

5

Irvin, Madeline

11

Parkview-NSW

55.28

56.28

1

8

Sohier, Maddison

11

Parkview-NSW

1:02.85

1:01.72

1

16

Schmetzer, Brooke

11

Parkview-NSW

1:03.59

1:18.10

1

Event 23                 Boys 12-13 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

5

Heins, Thomas

12

Parkview-NSW

59.03

58.44

1

6

Bradshaw, Riley

12

Parkview-NSW

1:00.16

58.69

1

10

Longhurst, Charlie

12

Parkview-NSW

1:47.88

1:36.44

1

Event 24                 Girls 12-13 50 LC Meter Backstroke

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

8

Protheroe, Shaylan

12

Parkview-NSW

1:04.78

59.81

1

9

Calf, Breanna

12

Parkview-NSW

1:02.88

1:01.06

1

12

Berney, Faith

12

Parkview-NSW

1:10.97

1:08.90

1

13

Anthony, Anna

12

Parkview-NSW

1:08.28

1:10.28

1

Event 25                 Boys 8-10 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

3

Rourke, James

10

Parkview-NSW

1:09.56

1:08.81

4

6

O'Callaghan, Brooklyn

10

Parkview-NSW

1:30.07

1:33.84

1

7

Holden, William

10

Parkview-NSW

1:30.19

1:39.63

1

 

Event 26                 Girls 8-10 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

2

Rourke, Tamika

10

Parkview-NSW

1:01.15

58.44

6

6

Miller, Ruby

9

Parkview-NSW

1:08.97

1:13.41

1

7

Irvin, Amelia

9

Parkview-NSW

1:26.31

1:14.00

1

8

Blacker, Chelsea

9

Parkview-NSW

1:30.19

1:16.35

1

Event 27                 Boys 11 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

4

Watson, Eligh

11

Parkview-NSW

1:17.31

1:10.03

2

5

Robinson, Bryce

11

Parkview-NSW

1:22.12

1:17.01

1

Event 28                 Girls 11 Year Olds 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

2

Marks, Tatum

11

Parkview-NSW

54.97

54.37

6

3

Irvin, Madeline

11

Parkview-NSW

59.37

58.59

4

4

Gilmour, Molly

11

Parkview-NSW

1:10.25

1:03.38

2

14

Connell, Makala

11

Parkview-NSW

2:23.72

1:43.25

1

Event 29                 Boys 12-13 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

4

Bradshaw, Riley

12

Parkview-NSW

1:11.94

1:04.97

2

6

Longhurst, Charlie

12

Parkview-NSW

1:31.67

1:51.45

1

Event 30                 Girls 12-13 50 LC Meter Butterfly

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

7 Berney, Faith

12 Parkview-NSW

1:40.85

1:36.63              1

 

 

Event 31                 Boys 8-10 200 LC Meter IM

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

4 O'Callaghan, Kobe

9 Parkview-NSW

5:43.41               5:12.59               2

5 Rourke, James

10 Parkview-NSW

5:33.41               5:40.32               1

Event 32                 Girls 8-10 200 LC Meter IM

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

1 Rourke, Tamika

10 Parkview-NSW

4:28.28               4:24.03            10

5 Miller, Ruby

9 Parkview-NSW

5:11.75               5:12.77               1

Event 33                 Boys 11-13 200 LC Meter IM

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

  1. Watson, Eligh                                           11 Parkview-NSW                              5:14.72               4:50.26               2

Event 34                 Girls 11-13 200 LC Meter IM

===============================================================================

Name                                                      Age School                                                    Seed              Finals Points

===============================================================================

3 Irvin, Madeline

11 Parkview-NSW

4:19.13               4:14.72               4

4 Marks, Tatum

11 Parkview-NSW

4:35.81               4:27.83               2

Event 35                 Boys 8-10 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

School                                                                                                                              Seed              Finals Points

===============================================================================

  1. Parkview Public School-NSW                                                                                          NT           3:25.53             12

Event 36                 Girls 8-10 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

School                                                                                                                              Seed              Finals Points

===============================================================================

  1. Parkview Public School-NSW                                                                                          NT           3:24.37               8

Event 37                 Boys 11-13 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

School                                                                                                                              Seed              Finals Points

===============================================================================

  1. Parkview Public School-NSW                                                                                          NT           3:03.75             12

Event 38                 Girls 11-13 200 LC Meter Freestyle Relay

===============================================================================

School                                                                                                                              Seed              Finals Points

===============================================================================

 

 

2 Parkview Public School-NSW

NT

3:01.87

12

 

The following Parkview students have qualified for the Riverina Championships on March 7th.

Tamika Rourke: 10 Years 50m Freestyle; Jnr 50m Breaststroke; Jnr 50m Backstroke; Jnr 50m Butterfly

Daniella Draper: 8 Years 50m Freestyle

Kobe O'Callaghan: 9 Years 50m Freestyle

Ruby Miller: 9 Years 50m Freestyle; Jnr 50m Breaststroke

Tatum Marks: 11 Years 50m Butterfly

Tyler O'Connell:  11 Years 50m Backstroke

Junior Boys 4 x 50m Relay: Kobe O'Callaghan, Tallis McMillan, Hamish Goulding,  James Rourke

Senior Boys 4 x 50m Relay: Riley Bradshaw, Eligh Watson, Thomas Heins, Tyler O'Connell

Senior Girls 4 x 50m Relay: Madeline Irvin, Molly Gilmour, Tatum Marks, Breanna Calf