Older News  » Parkview students star at LNPSSA Swimming Champs

Last updated 11:11 AM on 22 February 2015

Portia Marks with the Senior Girls Championship trophy!

Parkview students have performed brilliantly at the LNPSSA Swimming Championships held at the Lake Talbot Swimming Complex in Narrandera on Friday. In a huge improvement on recent years, Parkview finished second in the Overall Pointscore and second in the Handicap Division of the Championships, with Portia Marks proving to be the standout performer of the day winning 5 of the 6 events she contested.

 

All 43 students who represented Parkview were outstanding representatives of our community, displaying wonderful sportsmanship and determination throughout the event as well as tremendous behaviour.

 

Significant results from the championships are included below. Students who appear with an asterix next to their names have qualified to represent the LNPSSA at the Riverina PSSA Swimming Championships in Albury on Monday, 9thMarch.

 

A full wrap of times and results will be available on our website in the coming days:

 

EVENT

NAME

Sen Girls Age Championship

1st- Portia Marks

 

Junior Girls Age Championship

2nd-Tatum Marks

 

Overall Pointscore

LPS - 494

PPS - 282

NPS - 221

SS - 97

 

Handicap

LPS - 1.960

PPS - 1.567

SS - 1.565

NPS - 1.277

 

GIRLS Open 100m Free

Portia Marks (1st)*

GIRLS 8yrs 50m Free

Ruby Miller (2nd)*

 

Chelsea Robinson (3rd)

BOYS 8yrs 50m Free

Kobe O'Callaghan (2nd)*

GIRLS 9yrs 50m Free

Tamika Rourke (1st)*

GIRLS 10yrs 50m Free

Tatum Marks (3rd)

BOYS 11yrs 50m Free

Thomas Heins (2nd) *

GIRLS 12yrs 50m Free

Portia Marks (1st)*

BOYS 13yrs 50m Free

Darcy Meline (1st)*

GIRLS Jun 4x50m Relay

*PARKVIEW (1st)-

Molly Gilmour, Tatum Marks, Madeline Irvin & Tamika Rourke

GIRLS Jun 50m Breast

Sarah Elliott (1st)*

BOYS 11yrs 50m Breast

Thomas Heins (3rd)

GIRLS Sen 50m Breast

Portia Marks (1st)*

BOYS Sen 50m Breast

Christian MacGregor (2nd)

BOYS 11yrs 50m Back

Thomas Heins (3rd)

GIRLS Sen 50m Back

Portia Marks (2nd)*

BOYS Sen 50m Back

Corey Axtill (3rd)

GIRLS Jun 50m Butterfly

Tatum Marks (2nd)*

 

Madeline Irvin (3rd)

BOYS 11yrs 50m B-fly

Thomas Heins (3rd)

GIRLS Sen 50m B-fly

Portia Marks (1st)*

GIRLS Jun 200m IM

Tatum Marks (2nd)*

 

Madeline Irvin (3rd)

GIRLS Sen 200m IM

Portia Marks (1st)*

BOYS Sen 200m IM

Thomas Heins (3rd)