Older News  » Students acknowledged at 45th Annual Presentation Night

Last updated 12:29 PM on 21 December 2015

Presentation Night Stage

 

The scholastic achievements of Parkview Public School students Kindergarten-Year 6 were acknowledged at the school's 45th Annual Presentation Night held recently at the Leeton High School MPC.

Complemented by performances from the school's band and choir as well as live renditions of the national anthem and the Parkview PS School song, the audience of around 700 community members were entertained as children's scholastic endeavours as well as sporting and cultural achievements from throughout the year were acknowledged.

School Principal Travis Irvin thanked the community for another great year. "We have had another amazing year at Parkview Public School, thanks in no small part to the wonderful partnership we enjoy between the school and the community which underpins what we are striving to achieve for our students."

Year 6 students Katelyn Mills was bestowed the honour of Dux of the School, while Riley Bradshaw was awarded the Sportsperson of the Year award. The major cultural awards were split between Emily Jennings & Taylah Aliendi (Vocalists), Charlie Longhurst (Instrumentalist) and Zoe Locke (Dance).

Other significant individual citations went to Samara McMillan (Director's Award), Corey Axtill (Adrian Piccoli Community Service Award), Lachlan Holden (Calvin Eisenhut Spirited Award), Marni Elliott (Samantha Weckert Memorial Award) and Brooke Schmetzer (Janet Spittles Character Counts Scholarship).

A range of class and stage aligned awards were also distributed with the recipients outlined below. Images from the evening can be found in the Photo Gallery section of our website.

SPECIAL MERIT AWARD SECTION NAME
Director of Schools Award   Samara McMillan
LEETON SHIRE MEN'S SHED APPLICATION AND PERSISTENCE AWARD   Phillip Graham
JAN SPITTLES CHARACTER COUNTS AWARD   Brooke Schmetzer
CALVIN EISENHUT SPIRITED AWARD   Lachlan Holden
SAMANTHA WECKERT AWARD   Marni Elliott
LEETON DAY VIEW CLUB AWARD   Shaniqua Pawa
SPORTSPERSON OF THE YEAR AWARD   Riley Bradshaw
JUNIOR SPORTS AWARD   Tamika Rourke
ADRIAN PICCOLI COMMUNITY SERVICE AWARD   Corey Axtill
WRITING AWARD STAGE 1 Amelia Irvin
WRITING AWARD STAGE 2 Nicholas Croucamp
WRITING AWARD STAGE 3 Lewis Cain-McAliece
LITERACY/NUMERACY ACHIEVEMENT   Sonny Bradshaw
LITERACY/NUMERACY ACHIEVEMENT   Tatum Marks
LITERACY/NUMERACY ACHIEVEMENT   Hamish Goulding
LITERACY/NUMERACY ACHIEVEMENT   William Preston
LITERACY/NUMERACY ACHIEVEMENT   Jocobby O'Connell
LITERACY/NUMERACY ACHIEVEMENT   Tyrone Ingram
LITERACY/NUMERACY ACHIEVEMENT   Molly Gilmour
ENGLISH AWARD STAGE 1 Maddison Weir
ENGLISH AWARD STAGE 2 Levi Block
ENGLISH AWARD STAGE 3 Lilly Davies
MATHEMATICS AWARD STAGE 1 Charlie Watson
MATHEMATICS AWARD STAGE 2 Madeline Irvin
MATHEMATICS AWARD STAGE 3 Alison Moller
H.S.I.E. AWARD STAGE 1 Connor Smith
H.S.I.E. AWARD STAGE 2 Daniel Bowyer
H.S.I.E. AWARD STAGE 3 Samara McMillan
SCIENCE & TECHNOLOGY AWARD STAGE 1 John Hawkett
SCIENCE & TECHNOLOGY AWARD STAGE 2 Kade Godden
SCIENCE & TECHNOLOGY AWARD STAGE 3 Lewis Cain-McAliece
COMPUTER AWARD STAGE 1 Gabriella Trounce
COMPUTER AWARD STAGE 2 Moe Lloyd
COMPUTER AWARD STAGE 3 Emily Wright
VISUAL ARTS STAGE 1 Sharna Morriss
VISUAL ARTS STAGE 2 Thomas Randall
VISUAL ARTS STAGE 3 Corey Axtill
EXCELLENCE IN THE PERFORMING ARTS  VOCAL Emily Jennings
EXCELLENCE IN THE PERFORMING ARTS  VOCAL Taylah Aliendi
EXCELLENCE IN THE PERFORMING ARTS INSTRUMENTAL Charlie Longhurst
EXCELLENCE IN THE PERFORMING ARTS DANCE AND DRAMA Zoe Locke
LIBRARY AWARD STAGE 1 Ashlee Milvain 
LIBRARY AWARD STAGE 2 Jayda Sutton-Travers
LIBRARY AWARD STAGE 3 Cheyenne Roberts
SPELLING BEE CHAMPION STAGE 1  Daniella Draper
SPELLING BEE CHAMPION STAGE 2 Nicholas Croucamp
SPELLING BEE CHAMPION STAGE 3 Lilly Davies
IAN LUCAS PUBLIC SPEAKING AWARD STAGE 1 Daniella Draper
IAN LUCAS PUBLIC SPEAKING AWARD STAGE 1 Sharna Morriss
IAN LUCAS PUBLIC SPEAKING AWARD STAGE 2 Hayden Gilmour
IAN LUCAS PUBLIC SPEAKING AWARD STAGE 3 Katelyn Mills
DUX    Katelyn Mills
CLASS KB Abigail Blacker OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT
TEACHER Jonah Watson EXCELLENT ACHIEVEMENT IN MATHEMATICS
Jodie Boardman Dakota Clowes EXCELLENT ACHIEVEMENT IN READING
  Imogen Lang MOST IMPROVED IN ALL AREAS
  Cruze Dale CONSISTENT APPLICATION IN ALL AREAS
  Luker Alberty CLASS CITIZENSHIP
CLASS KD Lexi Carroll OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT
TEACHER Eden Goulding ACADEMIC ACHIEVEMENT IN LITERACY
Clare Duncan Nate Bloomfield ACADEMIC ACHIEVEMENT IN MATHEMATICS
  Xavier Sullivan CONSISTENT APPLICATION IN ALL AREAS
  Maddison Di Fiore MOST IMPROVED IN ALL AREAS
  Dean De Valentin CLASS CITIZENSHIP
CLASS KW Isabella Mills OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT 
TEACHER Jett Laycock ACADEMIC ACHIEVEMENT IN LITERACY AND NUMERACY
Desni White Riley Lewis EXCELLENT ACHIEVEMENT IN LITERACY
  Joel Sutton-Travers CONSISTENT EFFORT AND ACHIEVEMENT IN ALL AREAS
  Teleah Hawkett CONSISTENT APPLICATION WITHIN THE CLASSROOM
  Logan Stuart CLASS CITIZENSHIP
CLASS 1F Drew Browne OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT 
TEACHER Curtis Ingram EXCELLENT ACHIEVEMENT IN MATHEMATICS
Paige Fraser Matilda Anthony CONTINUED COMMITMENT TO LEARNING
  Heidi Arel HIGH ACHIEVEMENT IN READING
  Layne Doyle CONSISTENT EFFORT IN ALL AREAS
  Kian Henman CLASS CITIZENSHIP
CLASS 1T Ruby Meline OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT 
Gabby Turner Hayley Mulloy EXCELLENCE AND ACHIEVEMENT IN ALL AREAS
  Makenzie Shute EXCELLENT ACHIEVEMENT IN LITERACY
  Patrick Smith EXCELLENT ACHIEVEMENT IN MATHEMATICS
  Benji Roden CONSISTENT APPLICATION IN ALL AREAS
  Kayden Robinson CLASS CITIZENSHIP
CLASS 2CH Taylah Axtill OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT 
TEACHER Ella Ryan APPLICATION AND ACHIEVEMENT IN WRITING
Lacey Chilko Tallis McMillan EXCELLENCE IN MATHEMATICS
Clare Irvin Jamane Lloyd CONSISTENT APPLICATION AND ACHIEVEMENT IN ALL AREAS
  Jay Longford APPLICATION AND ACHIEVEMENT IN MATHEMATICS
  Connor Holden CLASS CITIZENSHIP
CLASS 2CO Luca Pitt OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT
TEACHER Jack McPhee EXCELLENT ACHIEVEMENT IN LITERACY AND NUMERACY
Matt Collins Elijah Berney EXCELLENT ACHIEVEMENT IN MATHEMATICS
  Caleb Davies CONSISTENT EFFORT AND ACHIEVEMENT IN ALL AREAS
  Scarlet Morris COMMENDABLE IMPROVEMENT IN ALL AREAS
  Adrian O'Brien CLASS CITIZENSHIP
CLASS 2/3H Daniella Draper OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT YEAR 2
TEACHER Shane Lloyd OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT YEAR 3
Fiona Hislop Blake Eisenhut CONSISTENT ACHIEVEMENT IN ALL AREAS
  Racheal Kinsella CONSISTENT APPLICATION IN LITERACY AND NUMERACY
  Hannah Quinn IMPROVEMENT AND ACHIEVEMENT IN LITERACY
  Jayden Cameron GREAT IMPROVEMENT AND APPLICATION IN ALL AREAS
  Ethan Fazekas CLASS CITIZENSHIP
CLASS 3T Darcy Longhurst OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT
TEACHER Chelsea Robinson EXCELLENCE IN LITERACY
Meaghan Townsend Adelaide Heins  CONSISTENT EFFORT AND ACHIEVEMENT IN ALL AREAS
  Beau Basham IMPRESSIVE ATTITUDE AND EFFORT IN READING
  William Holden CONSISTENT EFFORT AND APPLICATION IN ALL AREAS
  Jasmine Minchin CLASS CITIZENSHIP
CLASS 3/4B Sarah Elliott OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT YEAR 3
TEACHER Elizah Byrnes OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT YEAR 4
Kira Brettschneider Jade Clough ACADEMIC EXCELLENCE
  India Fraser APPLICATION AND DILIGENCE IN WRITING
  Jesse Watson EXCELLENT ACHIEVEMENT IN MATHEMATICS
  Kuliya Wortley CONSISTENT APPLICATION AND DILIGENCE IN ALL AREAS
  Indy Cottom CLASS CITIZENSHIP
CLASS 4D Cody Browne OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT
TEACHER Alayna Croucamp CONSISTENT ACHIEVEMENT AND APPLICATION IN ALL AREAS
Claire Deaton Eligh Watson IMPROVEMENT AND DILIGENCE IN MATHEMATICS
  Bryce Robinson CONSISTENT ACHIEVEMENT AND APPLICATION IN MATHEMATICS
  Dakota Boardman CONSISTENT APPLICATION AND DILIGENCE IN ALL AREAS
  Chelsea Berney-Paterson CLASS CITIZENSHIP
CLASS 5C Lilly Davies OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT
TEACHER Bayleigh Ingram OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN LITERACY
Charlotte Cozens Madison Bischard CONSISTENT APPLICATION AND ACHIEVEMENT IN MATHEMATICS
  Angus Ingram EXCELLENCE IN CREATIVE AND PERFORMING ARTS
  Jordyn Johnstone DILIGENT ATTITUDE TOWARDS LEARNING IN ALL AREAS
  Maddison Smith CLASS CITIZENSHIP
CLASS 6G Jessica Booth OUTSTANDING ACADEMIC ACHIEVEMENT
TEACHER Marni Elliott DILIGENT ATTITUDE TOWARDS LEARNING
Jackson Goman Portia Marks CONSCIENTIOUSLY STRIVING TO ACHIEVE
  Jai Patten CONSISTENT APPLICATION IN ALL AREAS
  Christian MacGregor APTITUDE ACROSS AN ARRAY OF CURRICULUM AREAS
  Takirah Fraser CLASS CITIZENSHIP