Older News  » Thorpe secure X Country Title

Last updated 3:03 PM on 10 October 2011

The annual Parkview Public School Cross Country Carnival was hosted last Friday, with a testing layout that meandered through the school and adjacent Central Park providing some thrilling contests in the 14 races contested.

 

Three separate courses provided appropriate distances for the different age groups, with the large and appreciative crowd on hand witnessing some impressive runs that saw 40 students qualify for the Leeton-Narrandera PSSA Cross Country Carnival that will be hosted at the renowned Yanco Agricultural High School course on Friday, 13th May.

 

The inter-house competition was a tight affair with Thorpe house securing its second title of the new school year ahead of the Freeman and Bradman houses.

 

Results from the day were:

 

House Championship

Thorpe 216

Freeman 206

Bradman 198

 

5 Years (700m)                  Girls                                      Boys

1st                                           Shay Bandy                       Ethan Ingram

2nd                                          Rachel Kinsella                Chrispin Bradshaw

3rd

 

6 Years (700m)                  Girls                                      Boys

1st                                           Brooke Schmetzer           Arne Pagden

2nd                                          Dakota Boardman           Tyler O'Connell

3rd                                           Madeline Irvin                 Blake Ryan

 

7 Years (700m)                  Girls                                      Boys

1st                                           Shaylan Protheroe          Brandon Crowe               

2nd                                          Kulyha-Lee Lyons           Scott Donald

3rd                                           Lilly Davies                     Clayton Crane

 

8/9 Years (2000m)           Girls                                      Boys

1st                                           Kelsey Bandy                  Jack Quinlivan

2nd                                          Acadia Lee                     Corey Axtill

3rd                                           Kate Balaz                      Marlon Moore

 

10 Years (2000m)             Girls                                      Boys

1st                                           Tess Staines                    Rhett MacGregor            

2nd                                          Gemma Higgins              Mathew Axtill

3rd                                           Chelsie Wood-Jordan      Reece Keech

 

11 Years (3000m)             Girls                                      Boys

1st                                           Siarne Deeves                 Alex Pianca        

2nd                                          Shelley Greatz                 Will Grantham

3rd                                           Alanis Wortley                Michael Keech

 

12 Years (3000m)             Girls                                      Boys

1st                                           Chelsea Axtill                  Jacob Preston   

2nd                                          Tiffany Keech                  Bradley Chilby

3rd                                           Amanda Lord                   Lonnie Sharp-Finn